آنالیز نشست های خبری روز هشتم جشنواره فیلم فجر

به گزارش وبلاگ همه خوبا، روز چهارشنبه 17 بهمن در هشتمین روز برگزاری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر چهار نشست خبری برای مجموعه فیلم های کوتاه، متری شیش و نیم، ایده اصلی و سرخپوست برگزار شدند.

آنالیز نشست های خبری روز هشتم جشنواره فیلم فجر

کارت: سینمای وحشی را می پسندم

نشست خبری مجموعه فیلم های کوتاه با حضور محمد کارت (کارگردان فیلم بچه خور)، ندا جبراییلی (بازیگر رورانس)، الهام تعیین (طراح لباس رورانس) و آبان عسکری (نویسنده بچه خور) برگزار گردید.

محمد کارت در رابطه به فیلم خود و اهمیت حضور در جشنواره فجر بیان کرد: برای من جشنواره فجر خیلی اهمیت دارد چون فکر می کنم مهم ترین رویداد فرهنگی انگیزه ساز است. انگیزه ساز به این معنا که جشنواره فجر انگیزه سینماگران جوان و تازه کار برای فیلمسازی است. الان هم با بچه خور، سومین حضورم در جشنواره را تجربه می کنم. برایم بسیار جذاب است. امیدوارم جشنواره فجر همیشه به فیلم های کوتاه توجه کند. چون پتانسیل سینمای ایران از فیلم کوتاه آغاز می گردد.

آبان عسکری نویسنده فیلم بچه خور در مورد ایده این فیلم گفت: حدود سه سال پیش من ایده ای داشتم که مبنای اصلی همین فیلم بود. بعد با محمد کارت رویش کار کردیم و سر و روی جدی تری به خود گرفت و در نهایت آن را ساختیم. مغز من با معضلات اجتماعی که در جنوب شهر وجود داشت پر شده بود و ایده اصلی فیلم از همانجا آمد.

ندا جبراییلی بازیگر فیلم رورانس هم در مورد این فیلم گفت: سوگل رضوانی در جشنواره ای در آمریکا حضور دارد و اولین نمایش جهانی فیلم در حال برگزاری است. بخاطر علاقه ای که به فضای قصه و تخیل در کارگردان وجود داشت، او تصمیم گرفت که چنین فیلمی بسازد. من می دانم علاقه اصلی خانم رضوانی فاصله دریافت از فضای واقع گرایانه بود و می خواست به فضایی چالش برانگیز برسد.

کارت در مورد توجه به اقشار فرودست در فیلمش گفت: من فکر می کنم جامعه ای که من رویشان تمرکز می کنم آدم هایی از قشر متوسط به پایین جامعه هستند که هنجارشکن هستند و چون خودم بچه پایین شهر هستم این سبک زندگی را بیشتر می شناسم.ضمن اینکه من سینمای وحشی را بیشتر می پسندم. همیشه لذت می برم از فیلم های نفس گیر که تماشاگر نتواند از روی جایگاه تکان بخورد. من هم کوشش می کنم همیشه چنین فیلمی بسازم که به طور وحشی سوژه را به مخاطب عرضه کند و به آن هجوم ببرد.

جاویدی: دعوا بین فرودگاه و زندان یاسوج منشا ایده فیلم بود

نشست خبری فیلم سرخپوست با حضور نیما جاویدی (کارگردان)، ستاره پسیانی، حبیب رضایی، آتیلا پسیانی، پریناز ایزدیار، نوید محمدزاده (بازیگران)، مجید مطلبی (تهیه نماینده)، هومن بهمنش (مدیر فیلمبرداری)، رامین کوشا (آهنگساز)، عماد خدابخش (تدوینگر)، محسن نصرالهی (طراح صحنه) و نیما میرحیدری (طراح لباس) برگزار گردید.

در ابتدای نشست خبری فیلم سرخپوست نیما جاویدی، کارگردان اثر درباره سرانجام بندی فیلمش گفت: سرانجام بندی فیلم بسته است و به وضوح تعیین است سرگرد زندانی را رها کرد تا برود.

نوید محمدزاده درباره ایفای نقشش در فیلم سرخپوست چنین شرح داد: درباره بخش فیزیکال 12 کیلو وزن اضافه کردم و یک کارهایی باید انجام می دادم ولی شخصی کنار ما بود که من خودم خیلی از ایشان یاد گرفتم. تیمسار کورنگی اینجا هستند.

جاویدی نیز در معرفی تیمسار کورنگی اضافه کرد: ایشان رئیس زندان قصر در دهه 40 و زندان های بسیاری بودند و در موارد بسیاری به ما الگو دادند و یاری کردند.

کارگردان سرخپوست درباره زمان وقوع فیلم که در دوره پهلوی رخ می دهد بیان کرد: از یک تاریخی به بعد دوربین های مداربسته در زندان ها می آید و وقتی دوربین باشد قصه و منطق این فیلم درنمی آید. مجبور شدیم به قبل از آن تاریخ برگردیم. وقتی به آن رسیدیم دیدیم به لحاظ سیاسی تاریخی است که شهرستان ها اصلا زندانی سیاسی نداشتند و برای همین به عقب تر برگشتیم.

در ادامه نشست خبری فیلم سرخپوست نیما جاویدی درباره ایده ای که سرمنشا واقعی این فیلم بوده گفت: دعوایی بین فرودگاه و زندان یاسوج. فرودگاه می خواست باندش را توسعه بدهد و در مسیرش یک زندان بود. این خبر را سه چهار سال پیش جایی یادداشت کردم و در نهایت به این نقطه رسید. فکر می کنم این فیلم مجموعه ای از سازها در یک ارکستر است. از فیلم برداری خوب هومن بهمنش، طراحی صحنه نصراللهی و گریم و بازی ها و همه عوامل.

ساداتیان: حذفیات فیلم قابل اعتنا نبود

در نشست خبری فیلم متری شیش و نیم سعید روستایی (کارگردان)، پیمان معادی، نوید محمدزاده، هومن کیایی، مازیار سیدی (بازیگران)، امیرحسین قاسمی (مدیرصداگذاری)، سیدجمال ساداتیان (تهیه نماینده)، هومن بهمنش (مدیرفیلمبرداری)، ایرج شهزادی (مدیرصدابرداری)، محسن نصرالهی (طراح صحنه)، غزاله معتمد (طراح لباس) و ایمان امیدواری (طراح گریم) حضور داشتند.

ساداتیان تهیه نماینده فیلم درباره حذف برخی صحنه های این اثر سینمایی گفت: مشکل ما در کشور این است که سازمان ها و ارگان هایی که هستند دوست دارند براساس بخشنامه های آنها شخصیت ها شکل بگیرند. خیلی باید کوشش کنیم که همدلی را در کشور به وجود بیاوریم. باید سینما را قبول کنیم. اینکه وقتی در فیلمی به موضوعی می پردازیم اینطور نباید باشد که ارگان ها مانع ایجاد نمایند. همدلی باید به وجود بیاد. او اضافه کرد: حذفیات این فیلم قابل اعتنا نبود. برخی سازمان و ارگان ها معتقد هستند که این مسائل با ضوابط آن ها همگون نیست. سینما باید چیزی را به تصویر بکشد که مردم با آن روبرو هستند.

سعید روستایی درباره دو کاراکتر اصلی فیلمش گفت: انتخاب اولم خود این دو نفر بودند. زمانی که من طرح را می نوشتم با هم در ارتباط بودیم و راجع به نقش ها حرف می زدیم.

سعید روستایی درباره مسائل ممیزی متری شیش و نیم بیان کرد: مسئله ای به عنوان ممیزی در روزهای اخیر نداشتیم و مشکل همین تدوین مجدد بود.

سعید روستایی درباره کار با بازیگران معتاد فیلمش چنین شرح داد: کار با این عزیزان آسان نبود، خیلی سخت بود ولی من سختی های کار را پای توانمند بودنمان نمی گذارم. ساختن یک فیلم در یک اتاق سختی های خودش را دارد. ساختن فیلم ما هم سختی های خودش را دارد. ما لوکیشن را جایی انتخاب کردیم که دسترسی به این ها سخت نباشد ولی این عزیزان زود خسته می شدند و زمانی که می خواستند بروند باید می رفتند. در سکانس انگشت نگاری ما خواستیم 45 دقیقه بیشتر بمانند، ده دقیقه بیشتر طول کشید حمله کردند و بدون هیچ تعارفی از آنجا خارج شدند.

هومن بهمنش مدیر فیلم برداری درباره دشواری های فیلم برداری آن بیان کرد: زمانی که فیلمنامه را خواندم و شناختی که از سینمای سعید در فیلم های کوتاه داشتم برایم خیلی مهم بود که بازسازی صحنه های واقعی در لوکیشن هایی باشد که آقای نصراللهی طراحی کردند مبنا برای من این بود که بیننده این احساس را کند که داخل این فضا برده شده. به خاطر این خیلی زیاد سعی کردم از الگوهای سینمای مستند استفاده کنم و در فضاسازی هایم با سعید و محسن در این مورد صحبت می کردیم. دوربین روی دست بود و از جهت فیزیکال با لنزهای سنگین کار یک مقدار سخت می شد.

موگویی: عده ای همه چیز را برای خودشان می خواهند

نشست خبری فیلم ایده اصلی با حضور آزیتا موگویی (کارگردان و تهیه نماینده)، بهرام رادان، مریلا زارعی، پژمان جمشیدی، هانیه توسلی، مهرداد صدیقیان (بازیگران)، امیر عربی (فیلمنامه نویس)، سودابه خسروی (طراح گریم)، علیرضا برازنده (مدیر فیلمبرداری) و بهزاد عبدی (آهنگساز) برگزار گردید.

در ابتدای نشست آزیتا موگویی درباره لاکچری بودن فیلمش پاسخ داد: در تیتراژ فیلم اسم سرمایه گذاران زده شده است. از خیلی وقت پیش از اعلام شفافیت های مالی استقبال کردم. درباره بودجه فیلم هم که ممکن است سوال بعدی باشد باید بگویم که در این فیلم سفرهای زیادی شده و بازیگران سرشناسی دارد اما بودجه آن کمی بیش از 4 و نیم میلیارد تومان است و زمانی که برآورد ساخت آن را می کردیم یورو هشت هزار تومان بود. ما سعی کردیم هزینه ساخت فیلم بیشتر از آنچه برآورد کردیم نگردد. اینکه زمان فیلم های پرزرق و برق تمام شده است را زیاد متوجه نشدم. وقتی صحبت از مبالغ میلیون دلاری است پس مجبورم زندگی واقعی آدم های پولدار را درست تصویر کنم.

موگویی درباره تدوین نماها و تکرار سکانس ها نیز چنین شرح داد: آقای دهقان تدوین گر فیلم چون در خارج از ایران هست، نتوانست در این مراسم حاضر گردد، این پیشنهاد او بود و استدلالش این بود که به فیلم یاری می نماید اما حتما در اکران نسخه عمومی بعد از جشنواره تغییراتی در آن خواهیم داد.

موگویی درباره علت ساخت فیلمی درباره فساد نیز چنین شرح داد: چهلمین سال انقلاب است. زمانی که انقلاب شد، نسل ما بچه بود و خیلی چیزها را به خاطر نمی آوریم اما بسیاری از برهه های دیگری مثل سازندگی، عدالت، تدبیر و امید را دیده و شنیده ایم.

او ادامه داد: فکر می کنم باید در چهل سالگی انقلاب رو در بایستی را کنار بگذاریم و درباره مسائل اطراف مان واقع بینانه فکر کنیم. بزرگترین زشتی های اطراف ما ریشه در مسائل مالی دارد و قبح همه چیز در این زمینه ریخته شده است. ما بسیاری از این مسائل را می دانیم. تمام مسائلی که گریبان ما را گرفته این است که عده ای همه چیز را برای خودشان می خواهند و شایسته سالاری کمتر می تواند پیروز باشد. آدم هایی که می خواهند ببرند و هیچ عِرقی به این مملکت ندارند. موگویی اضافه کرد: حتی ترسیدم. شاید افرادی باشند که اجازه بیشتری برای ورود بیشتری به این مسائل داشته باشند اما من در حد توانم توانستم گفتمانی را باز کنم که امیدوارم در پس لوکس بودن ماشین های زیبا آن را گم نکنیم و سطحی ترین برداشت می تواند زشت ترین حالت از این داستان باشد.

منبع: دیجیکالا مگ

به "آنالیز نشست های خبری روز هشتم جشنواره فیلم فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز نشست های خبری روز هشتم جشنواره فیلم فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید