نشست مشترک اربعین در کربلا ، رحمانی فضلی لغو کامل ویزا را پیشنهاد کرد

به گزارش وبلاگ همه خوبا، نشست مشترک اربعین روز دوشنبه در شهر مقدس کربلا با حضور مسوولان ذیربط در دو کشور و ریاست وزیران کشور ایران و عراق برگزار گشت و در این نشست رحمانی فضلی لغو کامل ویزا میان دو کشور را پیشنهاد کرد.

نشست مشترک اربعین در کربلا ، رحمانی فضلی لغو کامل ویزا را پیشنهاد کرد

به گزارش ایرنا، در این نشست که مسوولان بخش های مختلف مربوط به زیرساخت ها و خدمات مرتبط با برگزاری مراسم میلیونی اربعین از دو کشور از جمله یاسین الیاسری وزیر کشور، عثمان الغانمی رییس ستاد مشترک ارتش عراق، نصیف الخطابی استاندار کربلا و نیز معاونان وزارت کشور، ستاد کل نیروهای مسلح و نیروی انتظامی حضور داشتند، گزارش هایی از اخرین آمادگی ها و اقدامات صورت گرفته در این خصوص تشریح شد.

دهمچنین آخرین هماهنگی ها جهت تسهیل تردد، اقامت و خدمات رسانی به زائران از جمله زائران ایرانی میان دو طرف انجام شد.

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست با قدردانی از مسوولان عراقی بویژه همتای عراقی خود یاسین الیاسری، از همکاری ها و یاری های آنان برای برگزاری هر چه بهتر مراسم اربعین قدردانی کرد.

وی همچنین مراتب قدردانی حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران را در این خصوص به مسوولان عراقی بویژه عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق گفت.

وزیر کشور ایران با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع موکب داران و خادمان اربعینی امام حسین ع از کشور عراق، بر ضرورت توجه به ابعاد کاملا مردمی این مراسم بزرگ تاکید نمود.

رحمانی فضلی تاکید نمود: ساماندهی و مدیریت بیش از 20 میلیون زائری که در ایامی محدود به زیارت امام حسین ع نائل می شوند، کار و مدیریتی بسیار بزرگ است و باید از همه دست اندرکاران اربعین در کشور دوست وبرادر، عراق قدردانی کنم.

وی توافقنامه امضا شده میان دو کشور در مورد اربعین را بسیار کارآمد و کارساز در تسهیل امور مربوط به استقبال و خدمات رسانی به زائران اربعین دانست و خواهان ابلاغ و اجرای آن در بخش ها و سطوح مختلف اجرایی در عراق شد.

وزیر کشور گفت: این اقدامات را در ایران انجام داده ایم و انتظار داریم که در طرف عراقی نیز هر چه زودتر این ابلاغ انجام گردد تا امور اربعین با کمترین مشکل و یا چندگانگی انجام گردد.

رحمانی فضلی با اشاره به کثرت تردد در گذرگاه مهران از جمله موضوع صادرات کالا، پیشنهاد کرد که برای اینکه صادرکنندگان با مسائل روبرو نشوند و بدلیل ترافیک تردد دچار توقف در صادرات کالا نگردد، گذرگاه چنگوله برای تردد کامیون و خودروهای سنگین باری گشایش یابد.

وی خطاب به همتای عراقی خود همچنین آمادگی ایران را برای بازگشایی مرز چیوات گفت و گفت حال که مسوولان عراقی کمال همکاری را انجام دادند و بویژه با همت جنابعالی مرز خسروی به روی زائران گگردده شد و نیز لغو ویزا در ماههای محرم و صفر صورت گرفت، این گذرگاه نیز با همت شما گشایش یابد.

وزیر کشور، یکی از نگرانی ها و حساسیت های طرف ایرانی در مراسم اربعین سال جاری را ضعف زیرساخت ها در مرز خسروی و همچنین موضوع امنیت آن ذکر کرد و ضمن قدردانی از کوشش های صورت گرفته، خواهان افزایش گیت های گذرگاه و اقدامات مربوط جهت تسهیل در این امر شد.

رحمانی فضلی، لغو ویزا در ماههای محرم و صفر را موجب افزایش صددرصدی تعداد زائران ایرانی به عراق دانست و گفت که در حال حاضر درخواست صدور گذرنامه در ایران سه برابر شده و خوب است با توجه به تجربه پیروز لغو ویزا در این مدت، نسبت به لغو ویزا در همه ایام سال اقدام کنیم.

وی همچنین خواهان تقویت زیرساخت ها بویژه ظرفیت، کیفیت جاده ها و تعداد کم خودروها شد تا خدمات بهتری برای زائران اربعین فراهم گردد.

وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران همچنین پیشنهاد کرد که یک کمیته مشترک از مسوولان دو کشور برای دعوت و بکارگیری بخش خصوصی دو طرف جهت ترمیم و بازسازی جاده مهران تا کوت تشکیل گردد که مورد موافقت طرف عراقی نهاده شد.

منبع: همشهری آنلاین

به "نشست مشترک اربعین در کربلا ، رحمانی فضلی لغو کامل ویزا را پیشنهاد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست مشترک اربعین در کربلا ، رحمانی فضلی لغو کامل ویزا را پیشنهاد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید