سردیس شیخ اشراق ساخته می گردد

به گزارش وبلاگ همه خوبا، جلسه هماهنگی برپایی همایش شیخ شهاب الدین سهروردی در محل کمیسیون ملی یونسکو در ایران برگزار گردید.

سردیس شیخ اشراق ساخته می گردد

به گزارش وبلاگ همه خوبا به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو در ایران، حجت الله ایوبی در جلسه هماهنگی برپایی همایش شیخ شهاب الدین سهروردی گفت: به روز ولادت شیخ شهاب الدین سهروردی نزدیک می شویم؛ اعلام اینکه سهروردی در فهرست مشاهیر نهاده شد اتفاق خوبی است و معتقدیم فعالیت های بیشتری را در این زمینه می توان انجام داد.

وی ادامه داد: به همت انجمن مفاخر، همایش سهروردی برپا می گردد و اساتید برجسته ای در این رویداد از ایران و دیگر کشورها از جمله فرانسه و سوریه حضور خواهند داشت.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران عنوان نمود: سال گذشته بر بازنویسی قصه های سهروردی برای استفاده بچه ها و نوجوانان تاکید شد و این کار در دست انجام است و بعضی انتشارات نیز برای چاپ این محتوا اعلام آمادگی کردند.

ایوبی تاکی کرد: همچنین سال گذشته مقرر شد که تصویری از شیخ شهاب سهروردی را آماده کنیم. با کسانی که پرتره ساز هستند مذاکره کردیم و در نهایت سردیس و تصویر شیخ شهاب الدین سهروردی آماده خواهد شد و در این زمینه با اساتید مختلف گفت وگو کردیم و این محتوا را در اختیار خالق این سردیس قرار دادیم.

وی اضافه نمود: امیدواریم سردیسِ مورد تایید اساتید، در خیابان سهروردی قرار گیرد و می توان کپی این سردیس و تصویر شیخ شهاب الدین سهروردی را در بخش های مختلف از جمله سهرورد قرار داد و چنانچه این سردیس مورد قبول همه اساتید باشد مراسم رونمایی از آن برگزار خواهد شد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: درباره بنیاد سهروردی کوشش های متعددی شد واین کوشش ها ادامه دارد و برای انجام این امور، موسسه شیخ شهاب الدین سهرودی تاسیس گردد. نام سهرودی به حدی بزرگ است که با این موسسه نیز می توان کارهای بزرگی انجام داد.

ایوبی با اشاره به دعوای کشورها برای ثبت مشاهیر و مفاخر به وسیله یونسکو عنوان نمود: کشورهای اطراف برای یافتن هویت به بهانه اینکه یکی از مشاهیر از یک کشور عبور نموده کوشش می نمایند درخواست ثبت مفاخر و مشاهیر را مطرح می نمایند و متاسفانه ما قدر این شخصیت ها را نمی دانیم و آنان را از دست می دهیم؛ در وفور نعمتی نهاده شدیم که موجب غفلت ما شده است.

وی توضیح داد: هریک از مشاهیر می توانند برای هر منطقه و کشور هویت بسازند. توجه به شیخ شهاب الدین سهروردی برای اهالی سهرورد و زنجان برکات بسیاری درپی دارد.

ارائه تصویر فرهنگی ایران به دنیایان

سعدالله نصیری قیداری دبیر همایش های مرتبط با سهروردی و استاد دانشگاه شهید بهشتی نیز در این جلسه گفت: نام یونسکو یک حمایت معنوی است و شهرت دنیای یونسکو نیز به دلیل خوشنامی و مرام و اساسنامه آن است.

وی با اشاره به برپایی بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی در کشورهای مختلف اضافه نمود: باید بیشتر کوشش کنیم که این فرد نام آور را که به همت یونسکو نامش در دنیا مطرح شده بیشتر مورد توجه قرار دهیم و با چاپ آثار و برپایی همایش های مرتبط، در این راه قدم برداریم.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی تاکید نمود: یونسکو با قواعد سختی که دارد پذیرفته شیخ شهاب الدین سهرودی یک شخصیت دنیای است. نباید در انتظار هانری کُربن ها باشیم تا بزرگان ما شناسایی شوند بلکه باید خودمان کوشش کنیم و برای توسعه علمی و فرهنگی کشور به این مشاهیر احترام بگذاریم.

نصیری یادآور شد: ثبت شیخ شهاب در فهرست مشاهیر دنیای و ثبت دانشگاه جندی شاپور دو حرکت ارزشمند بود که به همت کمیسیون ملی یونسکو- ایران به ثمر نشست؛ پیش تر قدیمی ترین دانشگاه دنیا 950 سال قدمت داشت اما با این مصوبه، قدیمی ترین دانشگاه دنیا 1750 سال قدمت دارد که ایرانیان بنیان گذار آن هستند. باید قدردان این فعالیت ها باشیم و در سایه این مصوبات حرکت های خوبی انجام دهیم.

وی با اشاره به کوشش دشمنان کشور برای ارائه تصویری نادرست از ایران در دنیا توضیح داد: دشمنان به دنبال این هستند کشوری که مهد فرهنگ است را به عنوان کشوری خشونت طلب جلوه دهند و باید با چنین فعالیت هایی این حرکت ها را خنثی کنیم.

دبیر همایش های مرتبط با سهروردی تاکید نمود: با معرفی مشاهیر و مفاخر کشور باید کوشش کنیم چهره ایران را به دنیایان درست نشان دهیم و این اتفاق علاوه بر کارکرد فرهنگی برای کشور درآمد مالی نیز به همراه دارد.

نصیری در این باره شرح داد: کشور ترکیه با انگشت شمار چهره های فرهنگی سال گذشته از قونیه 5 میلیارد دلار درآمد داشته است. حتی ترکیه در کوشش بود مقبره ابوالحسن خرقانی را به صورت تصنعی در ترکیه جلوه دهد که اعلام کردیم مزار این بزرگ در شاهرود است و از اقدام ترکیه در این زمینه جلوگیری کردیم.

سهروردی، نوآورترین حکیم ایران

در ادامه حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نیز گفت: سهرودی نوری ترین حکیم ایران است؛ در سخنرانی خود در روز ملاصدرا به مسئله نوری بودن شیخ شهاب الدین سهروردی تاکید نمودم. اگر بتوان هفته نور به نام سهروردی داشت بسیار اتفاق خوبی است و کسی همانند سهروردی به نور الانوار نپرداخته است.

در ادامه کاوه خورابه از انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درباره همایش سهرودی گفت: 20 مقاله به بزرگان در باب شیخ شهاب الدین سهروردی سفارش داده شد و به زودی کتابی 400 صفحه ای از این مقالات آماده خواهد شد.

وی اضافه نمود: همایش در دو روز 7 ام و 8 ام مرداد برگزار خواهد شد و در این همایش از تصویر فراهم شده از سهروردی نیز رونمایی می گردد.

در ادامه این جلسه پیشنهاد شد در همایش سهروردی از سهروردی پژوهان تقدیر گردد.

همچنین با تایید حاضران مقرر شد تمبر سهروردی نیز تهیه گردد و سردیس سهروردی نیز در صورت تایید در خیابان سهروردی تهران قرار گیرد.

همچنین نمایندگان دانشگاه آزاد، سازمان زیباسازی شهرداری، شهرداری منطقه 7 نیز همراهی خود را برای بزرگداشت شیخ شهاب الدین سهروردی اعلام کردند.

منبع: میراث آریا

به "سردیس شیخ اشراق ساخته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردیس شیخ اشراق ساخته می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید