حمایت واشنگتن از قبرس همزمان با اوج گیری تنش دیپلماتیک آنکارا-نیکوزیا

به گزارش وبلاگ همه خوبا، همزمان با شدت دریافت تنش قبرس و ترکیه و حمایت واشنگتن از قبرس، نیکوزیا و آنکارا رایزنی با مقام های ارشد دیگر کشورهای دنیا در این زمینه را شروع کردند.

حمایت واشنگتن از قبرس همزمان با اوج گیری تنش دیپلماتیک آنکارا-نیکوزیا

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ همه خوبا، روزنامه یونانی کاثیمرینی روز آدینه در مطلبی به اوج گیری تنش دیپلماتیک ترکیه با قبرس اشاره نمود و در گزارشی نوشت که نیکوس کریستو دولیدس وزیر خارجه قبرس در تماس تلفنی با جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید خواهان حمایت واشنگتن از نیکوزیا در برابر نقض حریم جزایر غربی کشورش از سوی ترکیه شد.

به نوشته این روزنامه یونانی، در گفت وگوی جان بولتون با کریستو دولیدس، مشاور امنیت ملی کاخ سفید مجددا حمایت واشنگتن از نیکوزیا را تایید کرد و توقف فوری فعالیت ترکیه در منطقه ویژه مالی قبرس را خواهان شد.

بر اساس این گزارش، تنش ها سال گذشته در دریای مدیترانه به دلیل کوشش های ترکیه، یونان و قبرس جهت عملیات اکتشاف و حفاری گاز در منطقه شدت یافته و این مسئله موجب پدیدار شدن تنش های قدیمی شده است.

کشتی حفاری ترکیه

به نوشته این روزنامه، تصمیم اخیر ترکیه در اعزام کشتی فاتح جهت حفاری در مناطق ویژه مالی قبرس (EEZ) با محکومیت آمریکا و اتحادیه اروپا محکوم شد.

قبرس روز گذشته نیز کوشش های دیپلماتیک خود علیه ترکیه را تشدید کرد به طوری که نیکوس آناستاسیادس رئیس جمهور این کشور روز آدینه به 10 قاضی ارشد از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد اقدامات ترکیه توضیحاتی ارائه داد. رئیس جمهور قبرس، همچنین نامه ای خطاب به ترزا می نخست وزیر انگلیس در زمینه حفاری ترکیه در منطقه ارسال کرد.

در همین حال، مولود چاووش اغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز روز آدینه نامه ای را به فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، کشورهای عضو این اتحادیه و وزرای خارجه اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره اختلاف اخیر با قبرس ارسال کرد.

جزیره قبرس بیش از چهار دهه است که به دو بخش تُرک نشین در شمال و یونانی نشین در جنوب تقسیم شده و آنکارا روابط مناسبی با بخش یونانی نشین قبرس ندارد. تاکنون نیز کوشش هایی برای اتحاد دو قبرس انجام شده، اما به شکست انجامیده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه نیز توجه ویژه ای به اوضاع قبرس دارد و حدود 20 هزار نظامی ترکیه در این کشور مستقرند. ترکیه به شدت تحرکات قبرس جنوبی را در منطقه زیر نظر دارد. (جزئیات بیشتر)

در بحبوحه تنش های ترکیه با یونان و قبرس بابت بعضی جزایر در منطقه، ترکیه بزرگ ترین رزمایش دریایی خود در دریای سیاه، مدیترانه و اژه را دوشنبه گذشته برگزار کرد.

به نوشته خبرگزاری آناتولی رزمایش موسوم به گرگ دریا -2019 تا 25 می (4 خرداد) در مناطق شرقی مدیترانه، دریای اژه و دریای سیاه ادامه خواهد داد و 131 ناو جنگی، 57 هواپیما و 33 بالگرد در این رزمایش شرکت می نمایند. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "حمایت واشنگتن از قبرس همزمان با اوج گیری تنش دیپلماتیک آنکارا-نیکوزیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت واشنگتن از قبرس همزمان با اوج گیری تنش دیپلماتیک آنکارا-نیکوزیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید