فناوری جدید باروری ابرها برای احیای دریاچه ارومیه

به گزارش وبلاگ همه خوبا، این روزها بسیاری از کشورهای جهان درگیر مسائل مربوط به خشکسالی و کم آبی هستند و برای برون رفت از این مشکل، دست به دامن فناوریهای مختلف برای یاری به بارندگی بیشتر و دستیابی به منابع آبی جدید شده اند. در این میان تکنولوژیهایی مانند شیرین سازی و انواع تصفیه آب نیز مورد توجه قرار گرفته اند و در بسیاری از کشورها استفاده می شوند.

فناوری جدید باروری ابرها برای احیای دریاچه ارومیه

کشور ما نیز در بسیاری از این فناوریها توانمندی و دستاوردهای خوبی کسب نموده است که می تواند برای جبران کم آبی به کار رود از این رو در نظر داریم با معرفی و تشریح ماحصل کوشش محققان کشور و آنالیز مزیتهای استفاده از این فناوری های آبی گامی در جهت اطلاع رسانی دقیق و موثر در این زمینه برداریم.

این قسمت؛ باروری ابرها

بارورسازی ابرها به فرآیند اضافه کردن مواد شیمیایی به ابر برای افزایش بارش گفته می گردد. در این فرآیند ذرات کوچکی در ابرها پخش می گردد تا به بارش برف یا باران یاری نمایند. دانشمندان از 1940 این فرآیند را شروع نموده اند اما از آن موقع تا کنون هر روز فناوریهای جدیدتری برای بهبود عملکرد این موضوع ابداع شده و استفاده از آن همچنان ادامه دارد. در سالهای اخیر با توجه به کاهش حجم بارندگی استفاده از این روش در کشور ما نیز مورد توجه قرار گرفته است.

معرفی یک فناوری بومی جدید در زمینه بارورسازی ابرها

محمدرضا افرنگ، دانشجوی دکتری اقلیم شناسی دانشگاه محقق اردبیلی و مجری طرح ژنراتور زمینی دوکاره یا سامانه الکترونیک بارور نماینده زمینی ابرها در مصاحبه با وبلاگ همه خوبا گفت: من تاکنون دو نوع ژنراتور زمینی بارور نماینده ابر ساخته ام که اساس و زیربنای فناوری بارورنماینده ابرها از زمین است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر این دستگاهها بومی سازی شده اند، گفت: تاکنون سه مدل از این دستگاه را طراحی نموده ام که آخرین مدل دستگاه ژنراتور زمینی دو کاره بوده که 100درصد آن بومی شده است.

وی اضافه نمود: ژنراتور زمینی را طوری طراحی نموده ایم که با یدید نقره و یخ خشک کار می نماید و هر کدام از این مواد در باروری ابرها مورد استفاده قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه این دستگاه، یدید نقره را توسط حرارت و دود و یخ خشک را توسط فشار به هوا تزریق می نماید، ادامه داد: جریان هوا موجب مخلوط شدن این مواد با ذرات ابر می گردد و زمان تاثیر یدید نقره 20 دقیقه تا نیم ساعت طول می کشد.

افرنگ اعلام کرد: معمولا نیم ساعت بعد از تزریق، ابر می تواند تاثیر یک و نیم ساعت افزایش بارش را داشته باشد. ذرات یدید نقره بواسطه گرمای مشعل و دود توسط دستگاه به هوا تزریق می گردد.

این محقق با بیان اینکه دستگاه باروری ابری که طراحی نموده ایم نمونه داخلی ندارد، گفت: باروری ابرها توسط یدید نقره می تواند در بارش از ابرهای فوق سرد که کمبود بلورهای یخ دارند، تاثیر گذار باشد. یخ خشک نیز همین کار را انجام می دهد منتهی زمان تاثیر آن بلافاصله است و من این ماده را به این دلیل انتخاب نموده ام که محدودیتهای کار با ژنراتورهای زمینی را که در قسمت اعظم زاگرس وجود دارد، مرتفع سازد.

مجری این طرح با بیان اینکه در فصول پاییز، زمستان و بهار استفاده از این فناوری بسته به شرایط محیطی مناسب قابل استفاده است، اضافه نمود: نتایج آنالیز و مطالعات اجرا شده نشان می دهد که بارورسازی ابرها به روش ژنراتورهای زمینی و هوایی در ابتدای حوضه های آبریز رودخانه های غرب و جنوب غرب دریاچه می تواند راه حل مناسبی برای خروج از بحران زوال دریاچه ارومیه در کنار دیگر راه حلها باشد.

وی اضافه نمود: تجربه نشان داده است که عملیات باروری ابرها موجب جلوگیری از بارش تگرگ شده و از طرفی، مقدار و سطح بارش را افزایش می دهد.

افرنگ گفت: زراعت آبی و دیم نیز از افزایش بارشها برخوردار شده، آورد رودخانه ها افزایش می یابد؛ از آنجائیکه عامل اصلی بارندگیهای ایران همرفت دامنه ای است و این مکانیسم در دامنه های بادگیر کوهستان اتفاق می افتد، با توجه به ورود غالب جبهه های هوا از ناحیه جنوب غرب و صعود کوهستانی آنها از ارتفاعات مرزی که مشرف بر حوضه های آبریز دریاچه ارومیه هستند، لذا استفاده از ژنراتورهای زمینی به دلیل تزریق پیوسته مواد بارور نماینده ابر می تواند توده ابر وارده به استانهای آذربایجان غربی و کردستان را تحت تاثیر قرار داده و اثرات خود را در اشل های بزرگ نشان دهد.

وی گفت: از این طرح می توان برای تامین آب دریاچه ارومیه و سایر دریاچه ها و رودخانه هایی که چنین ویژگی را دارند بهره برد.

احیای دریاچه ارومیه با 400دستگاه ژنراتور زمینی

این محقق دانشگاهی گفت: در صدد هستیم با همکاری وزارت نیرو در حوضه دریاچه ارومیه، برای احیای دریاچه از این دستگاهها استفاده کنیم؛ پیش بینی شده که 400دستگاه ژنراتور زمینی برای بارورسازی ابرهای آسمان دریاچه ارومیه ضروری است.

وی اضافه نمود: روش دیگری که می خواهیم امتحان کنیم، ذرات یخ خشک است. زمان تاثیر یخ خشک بلافاصله بوده ولی محدودیتهای زیادی دارد که کوشش می کنیم این محدودیتها را کاهش دهیم.

به گزارش وبلاگ همه خوبا، این طرح با همکاری محققان دانشگاه های محقق اردبیلی و ارومیه به نتیجه رسیده و در ششمین نمایشگاه ربع رشیدی ارائه شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "فناوری جدید باروری ابرها برای احیای دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

1 کاربر به "فناوری جدید باروری ابرها برای احیای دریاچه ارومیه" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری جدید باروری ابرها برای احیای دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید