خوشنویسی می تواند نقش دیپلماسی اجتماعی را ایفا نماید

به گزارش وبلاگ همه خوبا، مراسم اختتامیه پنجمین دوسالانه بین المللی خوشنویسی روز پنجشنبه با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین، داود محمدی رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی و سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی، استاد امیرخوانی رئیس انجمن خوشنویسان کشور، هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قزوین برگزار گردید.

خوشنویسی می تواند نقش دیپلماسی اجتماعی را ایفا نماید

اتصال به نمادهای هویت ایرانی با توجه به خوشنویسی امکان پذیر است

سید عباس صالحی در این مراسم اظهار کرد:خوشنویسی به عنوان یک هنر ایرانی ویژگیهای شاخصی دارد و نماد هویت ایرانی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: ماندگاری شعر فارسی از طریق موسیقی و خوشنویسی پایدار مانده است، اگر ایرانی روح هنری دارد مدیون این هنر است.

وی اعلام کرد: معماری، نقاشی، کتیبه نویسی و اکثر هنرها با خوشنویسی ارتباط دارد. خوشنویسی خط مرتبط هنرهای ایرانی است و می تواند روح ایرانی را به حرکت وا دارد.

صالحی توضیح داد: نکات متعددی در روح ایرانی مثل اعتدال، میانه روی، صلح و آرامش در خط هم دیده می گردد و پیوند ناگسستنی با روح ایرانی دارد.

وی یادآور شد: خوشنویسی، با موضوعات قدسی هم ارتباط تنگاتنگ دارد و یک هنر درون گراست و هنر مراقبه است و باید هنرمند در یک سلوک معنوی وارد گردد تا بتواند اثر ارزشمندی خلق کند.

صالحی اظهار کرد: این هنر اتصال تاریخی پیدا نموده است و همچنان در اتصال تاریخی خود زنده است و همچنان در کلمات اساطیر نمایان است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اینکه هزاران نفر در فضای خوشنویسی فعالیت می نمایند افتخارآمیز است، یک گستره بزرگی در خوشنویسی مشاهده می کنیم که حضور بانوان در این عرصه است که بشارتی برای این هنر است.

لذت بردن از خط خوش را بیاموزیم

وی اعلام کرد: باید همه یاری کنیم تا این تاریخ پرافتخار را پیش ببریم، ایرانی خوشنویسی را می فهمد و از آن لذت می برد حتی اگر کسی خوشنویسی نداند ذوق بصری آن را دارد.

صالحی ادامه داد: آنچه ممکن است تهدید باشد این است که لذت برندگان از خوشنویسی کاهش یابد، هویت ایرانی به این بوده که هم خوشنویس در گذشته زیاد بوده و هم کسانی که از آن لذت می برده اند.

وی اظهار کرد: باید لذت بردن از خوشنویسی مانند لذت بردن از موسیقی تقویت گردد و در این میان رسانه و خانواده نقش معین نماینده ای دارند.

خوشنویسی می تواند نقش دیپلماسی اجتماعی را ایفا نماید

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه خوشنویسی را می توان دریچه ای برای دیپلماسی با دنیا اسلام قرار داد، اضافه کرد: خط می تواند ارتباط دنیا اسلام و کشورهای شرقی را با ایران برقرار کند.

صالحی اعلام کرد: اتصال به نمادهای هویت ایرانی با توجه به خوشنویسی امکان پذیر است.

وی یادآور شد: فضای مجازی امروز حقیقی ترین فضای زندگی ماست و خوشنویسی در این فضا باید جدی گرفته گردد اگر حضور خوشنویسی را در فضای مجازی جدی نگیریم بتدریج کم رنگ می گردد و آینده آن تهدید می گردد.

قزوین بی تردید قطب جدی هنر خوشنویسی در کشور است

وی با بیان اینکه علم، فن و هنر قطب های مکانی می خواهد، گفت: ایده شهرهای خلاق در وزارت ارشاد دنبال می گردد و قزوین بدون تردید قطب خوشنویسی ایران بوده و هست و برگزاری پنجمبن سال بیانگر پذیرش این صندلی است.

صالحی یادآور شد: هم جشنواره دو سالانه و هم نگاه به قزوین می تواند مسیر شتابانی داشته باشد و حمایت استاندار، شهردار و نمایندگان بیانگر لیاقت و شایستگی قزوین در پایتخت بودن خوشنویسی ایران است.

در خاتمه این مراسم بیانیه هیئت داوران توسط استاد صندوق آبادی قرائت شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "خوشنویسی می تواند نقش دیپلماسی اجتماعی را ایفا نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خوشنویسی می تواند نقش دیپلماسی اجتماعی را ایفا نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید