اجناس لوکس ایران به کجا صادر می شود؟

به گزارش وبلاگ همه خوبا، آمار های گمرک نشان می دهد که کشور های امارات، عراق و آلمان مقصد بسیاری از کالا های گران قیمت ایران در نیمسال اول بوده اند.

اجناس لوکس ایران به کجا صادر می شود؟

در میان 30 قلم کالای عمده لوکس صادراتی، صنایع دستی در صدر قرار گرفته است. فلزات گرانبها نیز با متوسط قیمت صادراتی بیش از 32 میلیون دلار به ازای هر تن در رده دوم است. بخشی از کالا های گران قیمت صادراتی نیز مربوط به اقلام کشاورزی و مواد اولیه دارویی است.

بررسی ها نشان می دهد که گران ترین کالای صادراتی ایران در نیمه نخست امسال، صنایع دستی بوده که به ارزش 34 میلیون و 436 هزار دلار به ازای هر تن و به امارات صادر شده است. پس از آن سایر فلزات گرانبها حتی آبکاری شده یا روکش شده یا پوشش شده با فلزات گرانبها با متوسط قیمت صادراتی 5/ 32 میلیون دلار به ازای هر تن، گران ترین کالای صادراتی در 6 ماه منتهی به شهریور امسال به شمار می رود که مقصد صادراتی آن امارات و عراق بوده است. اسانس روغنی از گل محمدی سومین کالای گران با متوسط قیمت 4 میلیون و 691 هزار دلار به ازای هر تن بوده که به فرانسه، اسپانیا و آلمان فروخته شده است. خاویار با متوسط قیمت یک میلیون و 905 هزار دلار به ازای هر تن، به کشور های امارات، آلمان و انگلیس صادر شده است.

انواع پودر زعفران در بسته بندی کمتر از 10 گرم آماده برای خرده فروشی با متوسط قیمت یک میلیون و 683 هزار دلار به ازای هر تن به مقاصد اسپانیا، امارات و آلمان ارسال شده است. مشتری های زعفران خرد نشده و ساییده نشده با متوسط قیمت یک میلیون و 547 هزار دلار به ازای هر تن در نیمه نخست امسال نیز کشور های امارات، قطر و عمان بوده اند. پودر زعفران در بسته بندی 10 تا 30 گرم با متوسط قیمت صادراتی یک میلیون و 481 هزار دلار به ازای هر تن، به کشور های سوئد، ایتالیا و فرانسه صادر شده است. زعفران خرد نشده و ساییده نشده با کد تعرفه متفاوت از آنچه نام برده شد، دارای متوسط قیمت صادراتی یک میلیون و 450 هزار دلار به ازای هر تن، به خریداران اماراتی، هنگ کنگی و ویتنامی فروخته شده است. انواع برد ها شامل برد اصلی، کارت گرافیک، صدا، شبکه، ویدئو و رَم با متوسط قیمت صادراتی یک میلیون و 304 هزار دلار به ازای هر تن هم به کشور های اندونزی و چین صادر شده است. سایر مرغ، خروس، اردک، غاز، بوقلمون و مرغ شاخدار زنده از نوع خانگی به وزن بیش از 185 گرم به غیر از برخی از ماکیان با متوسط قیمت صادراتی یک میلیون و 199 هزار دلار به ازای هر تن، به کشور عمان فروخته شده است.

زعفران به صورت فله با متوسط قیمت صادراتی یک میلیون و 147 هزار دلار به ازای هر تن به کشور های اسپانیا، هنگ کنگ، افغانستان و امارات صادر شده است. مقصد ساعت مچی برقی کشور های امارات، کویت و گرجستان و تنها مشتری سایر تغلیظ شده های کاه کوکنار و املاح آنها کلمبیا بوده است.

پرندگان زینتی شامل قناری، مرغ عشق و فنچ دارای مشتری هایی از کشور های کویت، عمان و لبنان بوده و ساعت مچی غیربرقی به کشور های امارات و افغانستان صادر شده است. در نیمه نخست امسال، خریداران کدئین فسفات کشور های ویتنام، سوریه و عراق بودند. سایر املاح اسید ها یا پراکسو اسید های غیرآلی غیر از سیلیکات های مضاعف یا کمپکس از جمله آلومینیو سیلیکات ها با ساخت شیمیایی مشخص یا غیرمشخص به استثنای آزوتورها به سنگاپور صادر شده است. نوسکاپین هیدروکلراید به کشور های هند، هنگ کنگ و تایوان فروخته شده و مشتری اشیا دست ساز از استخوان و صدف امارات بوده است. مرفین سولفات در غنا به فروش می رسد. سایر دارو هایی که تولید داخلی ندارند دارای هورمون یا محصولات فاقد آنتی بیوتیک هم به سوریه، ویتنام و اوگاندا ارسال شده است.

سایر زیورآلات و اجزای آنها، فلزات گرانبها یا فلزات دارای روکش یا پوشش از فلزات گرانبها به مقصد ترکیه صادر شده، مشتری فیروزه طبیعی نیز اندونزی و ترکیه و مشتری عقیق نیز ترکیه است. پیچ و میله و پلاک درون اندامی به جمهوری آذربایجان و دستگاه ونتیلاتور به عراق فروخته شده است. سایر مکمل های دارویی برای خرده فروشی که تولید داخلی مشابه ندارند به عراق، سوریه و قزاقستان ارسال شده و تنها مقصد سه کالای سایر املاح اسید های اکسومتالیک یا پراکسومتالیک، سایر فلزات و مصنوعات به غیر از بریلیوم، کروم و تایوم و سایر آلیاژ های آهن، هلند بوده است.

50 مقصد صادرات

بخش دیگری از این گزارش مربوط به 50 مقصد صادراتی کالای ایران در نیمه نخست امسال است که 5/ 97 درصد صادرات ایران را شامل می شود. ارزش صادرات کالا به این 50 کشور معادل 22 میلیارد و 552 میلیون دلار بوده که جمع ارزش صادرات آن ها نسبت به مدت مشابه سال قبل نزدیک به 13 درصد رشد داشته است. آمار نشان می دهد که سه کشور چین، امارات و عراق سهم بالایی از صادرات را در نیمه نخست امسال از آن خود کرده اند. در این راستا 57 درصد ارزش صادرات ایران در 6 ماه منتهی به شهریور، به این سه بازار تعلق داشته که نشان از عدم تنوع بازار های صادراتی ایران دارد.

از میان 50 مقصد عمده صادراتی ایران در 6 ماه نخست امسال، ارزش صادرات ایران به 17 مقصد هند، کره جنوبی، ترکیه، تایوان، ترکمنستان، ژاپن، سوریه، مالزی، بلژیک، بنگلادش، تاجیکستان، سودان، هلند، رومانی، لبنان، آفریقای جنوبی و انگلیس کاهش یافته است. بیشترین کاهش ارزش صادرات متعلق به تاجیکستان با کاهش 74 درصدی ارزش صادرات ایران و پس از آن کره جنوبی با کاهش 60 درصدی است. بیشترین رشد ارزش صادرات از میان 50 کشور نام برده مربوط به کشور تونس است. ارزش صادرات ایران به چین در 6 ماه منتهی به شهریور امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته؛ ولی به دلیل کاهش وزنی صادرات به این کشور، می توان گفت: کالا های صادراتی ایران به چین به طور متوسط با قیمت بالاتری صادر شده اند.

همچنین این آمار نشان می دهد که ارزش صادرات ایران به کشور های همسایه به جز ترکیه در مدت مذکور نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است.

منبع: انتخاب

به "اجناس لوکس ایران به کجا صادر می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجناس لوکس ایران به کجا صادر می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید