چگونگی جلوگیری از مسمومیت آفتکش و درمان آن

به گزارش وبلاگ همه خوبا، آفتکشها با هدف از بین بردن موجودات زنده ساخته شده اند ، بنابراین در کاربرد آنها باید احتیاط و دقت زیادی نمود. با رعایت دستورات بر چسب ،اطمینان پیدا کنید که آفتکش ها بر سلامت شما، سلامت نزدیکان شما، مردم تاثیرسوء نگذارند یا به گیاهان غیر هدف، آب، خاک یا حیات وحش صدمه نزنید. بواسطه خطر بالقوه برای سلامتی، هر کسی که با آفتکش ها سروکار دارد بایستی بیشترین توجه را نسبت به آنها مبذول دارد و اقدامات حفاظتی ضروری را طبق دستورات بر چسب در روبرو با خطرات بکار گیرد.

چگونگی جلوگیری از مسمومیت آفتکش و درمان آن

چگونگی جلوگیری از مسمومیت آفتکش و درمان آن

نویسنده:محمد آروین(آردین)

آفتکشها با هدف از بین بردن موجودات زنده ساخته شده اند ، بنابراین در کاربرد آنها باید احتیاط و دقت زیادی نمود. با رعایت دستورات بر چسب ،اطمینان پیدا کنید که آفتکش ها بر سلامت شما، سلامت نزدیکان شما، مردم تاثیرسوء نگذارند یا به گیاهان غیر هدف، آب، خاک یا حیات وحش صدمه نزنید. بواسطه خطر بالقوه برای سلامتی، هر کسی که با آفتکش ها سروکار دارد بایستی بیشترین توجه را نسبت به آنها مبذول دارد و اقدامات حفاظتی ضروری را طبق دستورات بر چسب در روبرو با خطرات بکار گیرد.

چگونگی مسمویت با آفتکشها

مواد شیمیائی سمی می توانند موجب آسیب زدن یا مرگ افراد در اثر دخالت در وظایف بیو شیمیائی و فیزیولوژیکی بدن آنها گردند. آفتکش ها می توانند به وسیله پوست ، دهان ، بینی ، چشم و به وسیله تزریق تصادفی وارد بدن شوند. جذب پوستی محتمل ترین راه برای ورود آفتکش به داخل بدن می باشد. خطر جذب پوستی هنگامی بسیار زیاد است که هوا گرم و مرطوب باشد و پوست در اثر عرق کردن خیس شده باشد. ماهیت و شدت آسیب بستگی به سمیت ماده شیمیائی و میزان سم وارده شده به بدن دارد. بعضی افتکش ها بسیار سمی هستند و موجب مسمومیت در مقادیر خیلی کم می شوند بطوریکه فقط چند قطره از آنها می توانند سبب مریضی شدید یا مرگ گردد.

سطح خطر حاد ماده موثره افتکش با استفاده از گروه بندی سموم با اسم علامت یا سیگنال تعیین می گردد. موادی با سمیت خیلی پائین اسم علامت ندارندو در گروه بندی نیستند. افتکش هایی با بر چسب سم خطر ناک (گروه 7) سمیت بالا تا خیلی بالا را دارند. محصولاتی با بر چسب سم دارای خطر(گروه 6) سمیت میانه دارند. بر چسب محصولاتی با اسم احتیاط سمیت کمی دارند. همواره لباس حفاظتی طبق دستورات بر چسب هنگام حمل نقل و استفاده از آفتکش ها بپوشید. در خصوص بعضی از آفتکش ها که در لیست سموم نیستند، بهر حال پوشش حفاظتی لازم می باشد.

اثرات مسمومیت

معمولا افتکش مورد استفاده در کشاورزی ممکن است متعلق به گروه های شیمیائی اورگانوفسفات و کاربامات از قبیل سوپر اسید، دورسبان ، سوین باشند. پس از جذب شدن در بدن ، این آفتکش ها آنزیم های کلین استراز بدن را غیر فعال می سازند، تشنج های عصبی و فعالیت بیش از حد بعضی غدد روی می دهد و در نتیجه موجب علائم مختلف و متغیر می شوند. علائم اولیه شامل سردرد، عرق کردن ، خستگی ، گیجی ،تاردیدن ، حالت تهوع ، استفراغ ، دردهای شکمی ، و اسهال می باشد. علائم آشکارتر مسمومیت بیحسی، سفت شدن قفسه سینه، تغییرات در ضربان قلب ، ضعف عمومی ماهیچه ، مشکل در راه رفتن ، کوچک شدن مردمک چشم، بزاق آوری زیاد ، و افزایش شدت علائم اولیه هستند. نشانه های اولیه مسمومیت حاد اورگانو فسفات و کاربامات ها در مدت چند دقیقه یا چند ساعت پس از قرار گرفتن در معرض آنها ظاهر می گردد. مسمومیت شدید ممکن است منجر به تشنج ها و بیهوشی گردد که می تواند به سمت مرگ سوق دهد.

بیشتر علائم مسمومیت سم برگشت پذیر هستند و موجب آسیب دائمی در بلند مدت نمی شوند. بهر حال ، بعضی اثرات سمیت سبب خسارت غیر قابل برگشت می شوند. مسمومیت حاد با یکبار قرار گرفتن شخص در معرض سم هنگام پاشیدن یا سمپاشی تصادفی یا بلعیدن آفتکش اتفاق می افتد. علائم مشهود بلافاصله ظاهر می شوند و احتیاج به درمان اضطراری دارد. مسمومیت تجمی با چند بار قرار گرفتن در معرض دوزهای کم آفتکش در یک مدت زمان طولانی اتفاق می افتد . این نوع مسمومیت تدریجی است چون سطح سم به کندی افزایش می یابد و هنگامی علائم ظاهر میگرددکه سطوح سم به مقدار کافی بالا برود . آفتکش ها هم می توانند سبب سوزش در پوست و چشم ها گردند و موجب تحریک واکنش های آلرژی زا شوند. مسمومیت های جدی اورگانو فسفات ها و کاربامات احتیاج به درمان با آتروپین دارند. آتروپین یک پادزهر بسیار خوبی است وقتی به وسیله دکتر داخل ورید تزریق گردد.

احتیاطات آفتکش

از فروشندگان سم اطلاعات در خصوص آفتکش ها با جزئیات بیشتر در موارد حمل ونقل ، انبار داری ، روش های اضطراری، اثرات بهداشتی و یاری های اولیه بدست آورید. قبل از کاربرد افتکش ، همواره بر چسب آن را در خصوص سمیت و روش های توصیه شده ایمنی و یاری های اولیه کنترل کنید. اگر مجبور شدید به تنهایی سمپاشی را انجام دهید، همواره به یک نفر دیگر بگوئید که می خواهید سمپاشی کنید و این عمل چه مدت طول می کشد. ظروف افتکش را در داخل کابین کامیون یا در قسمت سرنشین اتومبیل حمل نکنید. ظروف سم را در یک محل محفوظ یا قسمت جداگانه قرار دهید. هنگام مخلوط کردن و کاربرد افتکش ها و هنگام واردشدن یا کار کردن در محیط سمپاشی شده دقت زیادی کنید ، چون خطر مسمومیت در این زمان ها خیلی زیاد است . زمان ورود به مزرعه یا باغ را پس از سمپاشی طبق بر چسب افتکش رعایت نمائید. این دوره تا زمانی طول می کشد که تمام محل سمپاشی خشک شده ،سموم رسوب نموده یا بخارها پراکنده شده باشند . مسمومیت ممکن است با تنفس ذرات افتکش (مانند داخل گلخانه ها) یا معمولا خیلی زود پس از سمپاشی وارد مزرعه شوند اتفاق بیفتد. هیچ کار دستی در مزرعه سمپاشی شده بدون پوشش حفاظتی تا انقضای دوره ورود مجدد نبایستی انجام گردد.

ماشین آلات هم در دوره ورود مجدد نبایستی وارد منطقه سمپاشی شده شوند. اگر هشدارهای بر چسب در دسترس نباشد بهتر است در خصوص آفتکش های گروه 6 حداقل به مدت 24 ساعت بعد از سمپاشی و در خصوص افتکش های گروه 7 مدت 48 ساعت انتظار کشید . انتظار 48 ساعت در خصوص آفتکش های گروه 6 با فرمولاسیون پودر و تابل توصیه شده است وچون عملیات زراعی مستلزم تماس با شاخه و برگ سمپاشی شده می باشد.

انجام منظم آزمونهای خون و ادرار

در خصوص بعضی افتکش ها ، اکنون آزمونهایی وجود دارد. آزمونهای اورگانوفسفات مسمومیت را تعیین می نمایند و نشان می دهند که آیا پوشش حفاظتی و اقدامات ایمنی هنگام سروکار داشتن و استفاده از افتکش ها کافی هستند. بایستی آزمون ها را قبل از سروکار داشتن یا سمپاشی افتکش ها انجام دهید این آزمون معیاری در خصوص آزمون های بعمل آمده بعد از عملیات سمپاشی خواهد شد. این معیار ضروری می باشد تا نتایج آزمونهای بعدی را بتوان به طور صحیح تفسیر نمود. قسمتی ازوسایل یاری اولیه صابون ، حوله تمیزو 20 لیتر آب تمیز می باشد. بر چسب آفتکش ها را در خصوص اجرای روش های یاری اولیه با دقت بخوانید . در صورت پاشیدن شدن سم روی پوست بدن بلافاصله آن محل را چند بار با صابون و آب تمیز بشورید.

منابع:

1-Jame,Leigh.2003.How to prevent and treat pesticide poisoning. NSW Agriculture. تهیه و ترجمه از:ارازقلی قرنجیک

منبع:http://alonefarmer.blogfa.com

ارسال مقاله به وسیله کاربر محترم سایت : mohammad-43

منبع: راسخون

به "چگونگی جلوگیری از مسمومیت آفتکش و درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی جلوگیری از مسمومیت آفتکش و درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید