واگذاری 75 درصد جنگل های ایران به بخش خصوصی ، عامل اصلی نابودی جنگل ها

به گزارش وبلاگ همه خوبا، استاد جنگل داری و جنگل شناسی دانشگاه تهران، وضعیت کنونی جنگل های کشور را وخیم دانست و گفت: در ایران باستان 30 میلیون هکتار جنگل وجود داشته اما اکنون مساحت جنگل های کشور به 10 میلیون هکتار رسیده است.

واگذاری 75 درصد جنگل های ایران به بخش خصوصی ، عامل اصلی نابودی جنگل ها

به گزارش وبلاگ همه خوبا به نقل از ایسنا، دکتر وحید اعتماد استاد جنگل داری و جنگل شناسی دانشگاه تهران با بیان این مطلب، گفت: علت اینکه امروز جنگل ها به این شرایط وخیم مبتلا هستند و تهی شده اند این است که در 40 سال گذشته 75 درصد جنگل ها به بخش خصوصی واگذار شده است.

  • ایران باستان 30 میلیون هکتار جنگل داشت

اعتماد اضافه کرد: این موضوع یعنی واگذاری جنگل ها و منابع ملی به بخش خصوصی، تیشه به ریشه جنگل ها زده است زیرا منفعت خصوصی باعث بهره برداری بیش از حد از جنگل می شود.

وی با اشاره به تاریخچه ای از مساحت جنگل های ایران از گذشته تا به امروز گفت: در ایران باستان 30 میلیون هکتار جنگل وجود داشته است، دکتر ساعی بنیانگذار علوم منابع طبیعی در ایران در سال 1321 مساحت جنگل ها را 19.5 میلیون و در سال 1329، 18.7 میلیون هکتار تخمین زد که البته این اندازه گیری بدون وسایل سنجش و اندازه گیری دقیق امروزی بوده است و ممکن است این میزان خیلی بیشتر یا کمتر بوده باشد.

  • قاجاریه جنگل ها را به شرکت های خارجی داد

اعتماد ادامه داد: قطعاً پیش از این زمان میزان جنگل ها خیلی بیشتر بوده زیرا در دوران قاجاریه شرکت های متعدد خارجی مشغول بهره برداری از جنگل ها بوده اند.

وی اضافه کرد: سازمان جنگل ها در حال حاضر با توجه به تاج پوشش پنج درصد، میزان جنگل ها را 14 میلیون و 319 هزار هکتار و مساحت جنگل ها را با تاج پوشش 10 درصد و بر اساس استاندارد فائو، 10 میلیون و 600 هزار هکتار اعلام کرده است.

این استاد پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران، واگذاری جنگل ها به بخش خصوصی را از عوامل نابودی جنگل ها در دوران کنونی برشمرد و گفت: سیاست های نظام های اقتصادی حاکم بر جامعه شیوه های بهره برداری از جنگل را تحت تاثیر قرار می دهد و اگر این سیاست ها مبتنی بر واگذاری به بخش خصوصی باشد جنگل ها شدیداً آسیب می بیند.

وی با بیان این که توسعه شهرها و افزایش جمعیت از عوامل از بین رفتن جنگل ها است، گفت: ولی از بین رفتن جنگل ها از زمانی شدت گرفت که بهره برداری خصوصی آغاز شد که اولین بار در سال 1335 رخ داد. در این زمان مجلس از فردی محقق و جنگل شناس به نام ژان تی می خواهد نظر خود را در مورد استفاده خصوصی از جنگل ها بیان کند که وی این کار را از نظر علمی مجاز دانسته و با تصویب مجلس واگذاری جنگل ها به بخش خصوصی آغاز می شود.

اعتماد تأکید کرد: این نوع بهره برداری ها آسیب زیادی به جنگل ها وارد کرده است، جنگل ها نباید به هیچ وجه به بخش خصوصی واگذار شود.

  • 10 سال برای استراحت جنگل ها کافی نیست

وی همچنین در مورد طرح استراحت 10 ساله جنگل ها، گفت: استراحت جنگل ها از نظر اکولوژیکی در شرایط فعلی کاملاً به جاست و باید ادامه پیدا کند. اما باید ابزاری برای مدیریت دوره استراحت پیش بینی شده و طرح مدیریت وجود داشته باشد.

وی در شرح ضرورت اجرای این طرح شرح داد: در بسیاری از جاهایی که بهره برداری اجرا شده درختی جای درختان قطع شده رشد نکرده و زادآوری صورت نگرفته است، بنابر این استراحت دادن به جنگل ها ضروری بود زیرا اساتید و کارشناسان جنگل شناسی با بررسی ها دریافتند اگر به همین منوال پیش برود جنگل ها نابود می شود.

وی اضافه کرد: اگر بخواهیم کارشناسی تر به موضوع نگاه کنیم شاید لازم باشد دوره طولانی تری به جنگل ها استراحت داد و 10 سال کافی نیست. طرح استراحت جنگل زودتر از اینها باید انجام می شد و حتی اکنون هم دیر اقدام شده است.

  • دستورالعمل نحوه حفاظت از جنگل های هیرکانی ابلاغ شد
منبع: همشهری آنلاین

به "واگذاری 75 درصد جنگل های ایران به بخش خصوصی ، عامل اصلی نابودی جنگل ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واگذاری 75 درصد جنگل های ایران به بخش خصوصی ، عامل اصلی نابودی جنگل ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید