نگاهی به مهم ترین ویژگی های iPadOS 13.1 که به تازگی برای آیپدها منتشر شد

به گزارش وبلاگ همه خوبا، اپل iPadOS 13.1 را برای دستگاه های آیپد منتشر کرد. از جهت Settings -> General -> Software Update می توانید برای دانلود آخرین نسخه سیستم عامل آیپد اقدام کنید.

نگاهی به مهم ترین ویژگی های iPadOS 13.1 که به تازگی برای آیپدها منتشر شد

سال جاری، اپل در رویکردی تازه، برای آیپدها سیستم عامل iPadOS را عرضه کرد که یک نسخه سفارشی شده از iOS با ویژگی هایی منحصربه فرد برای تبلت ها است.

iPadOS تمام ویژگی های iOS 13 مانند حالت تاریک، بازطراحی اپلیکیشن Photos، تغییرات پیامک ها و اپلیکیشن جدید Reminders را دارد و از بعضی ویژگی های دیگر برای بهبود تجربه کاربری با تبلت ها مانند به روزرسانی صفحه خانگی، ظرفیت های چندوظیفه گی جدید و غیره سود می برد.

مانند همواره، اگر آیپد شما با iOS 13 سازگار باشد؛ می توانید سیستم عامل iPadOS 13.1 را به رایگان دانلود و نصب کنید. فقط کافی است به بخش Settings رفته و روی Software Update بزنید.

در ادامه می خواهیم نگاهی به مهم ترین ویژگی های iPadOS 13.1 بیندازیم:

iOS 13 با بعضی ویژگی های مخصوص تبلت ها

هنگامی که به سیستم عامل iPadOS 13.1 به روزرسانی می کنید؛ با صفحه خانگی جدیدی روبرو خواهید شد. دو طرح بندی برای صفحه خانگی وجود دارد. یکی همان طرح سنتی شبکه ای 5 در 4 است و دیگری یک طرح جدید که آیکون ها به هم نزدیک تر و متراکم تر هستند.

در حالت جدید، اگر طرح بندی سنتی را انتخاب نموده باشید؛ آیکون های اپ ها در 6 ردیف و 5 ستون قرار می گیرند. البته، باید تبلت را به صورت افقی در دست گرفته باشید. در یک نوار کناری هم می توانید انواع ابزارها و ویجت ها را داشته باشید.

این امکان به شما داده می گردد که ویجت های ضروری و مورد نیازتان را در دسترس قرار دهید تا بهره وری شما بیشتر گردد. می توانید ویجت هایی مانند آب وهوا، تقویم، یادداشت ها و نظایر این ها را در صفحه اصلی خانگی قرار دهید.

برای جمع وجورتر کردن هر چیزی، آیکون های اپ ها کمی کوچک تر شده و فضای کمتر می گیرند تا آیکون ها به هم نزدیک تر باشند. به این شکل از فضا استفاده بهتری شده است؛ به ویژه در آیپد های بزرگی مانند مدل های آیپد پرو. البته، از بخش Settings می توانید از حالت استاندارد به حالت بزرگ آیکون ها سوییچ کنید.

چندوظیفه گی جدید برای آیپدها

یکی از ویژگی های برجسته iPadOS، توسعه ظرفیت های چندوظیفه گی در آیپدها است. اکنون، اپلیکیشن های Slide Over و اپلیکیشن های تمام صفحه از قابلیت های چندوظیفه گی جداگانه ای بهره می برند.

شما می توانید با ترفندهای سویپ آشنا در آیفون های سری X به اپلیکیشن های Slide Over سوییچ نموده تا از صفحه خانگی جدید و متفاوتی بهره ببرید.

افزون بر این، iPadOS اجازه می دهد چندین پنجره از یک اپلیکیشن داشته باشید. مثلا، می توانید دو پنجره متفاوت و جداگانه از برنامه Messages باز کنید. می توانید این دو پنجره را در کنار هم قرار دهید تا برای مقایسه راحت تر باشید. همین طور، می توانید پنجره های باز شده از یک برنامه را در کنار پنجره اپ های دیگر قرار دهید.

یک پنجره نرم افزار می تواند کاملا با پنجره نرم افزار دیگری در Slide Over متفاوت باشد. با انتخاب و نگه داشتن انگشت روی آیکون یک اپ، گزینه Show All Windows ظاهر می گردد تا بتوانید تمام پنجره های باز شده از یک برنامه را مشاهده کنید.

قابلیت های چندوظیفه گی و تقسیم بندی صفحه برای اپ های مختلف در آیپدها باعث افزایش بهره وری و کارایی کاربران می گردد. البته، شاید پیچیدگی سیستم جدید بیشتر شده باشد ولی آن ها باید یاد بگیرند چگونه کارهای خود را همزمان انجام دهند.

اپل آرکد در آیپد

با انتشار iPadOS، بازی های اپل آرکد نیز روی تبلت ها در دسترس کاربران قرار گرفتند. این بازی ها هفته گذشته نیز همزمان با انتشار iOS 13 روی آیفون ها موجود هستند. اپل می گوید کاربران دستگاه های مختلف این شرکت می توانند به راحتی بازی های آرکد دلخواه خود را به جای آیفون، روی آیپد بازی نمایند.

ذخیره مراحل بازی های آرکد و همگام سازی های آن ها با iCloud و Game Center باعث می گردد روی هر دستگاهی قابل بازی باشند.

در حال حاضر، آرشیو تمام بازی های اپل آرکد روی آیفون و آیپد در دسترس است. حتی بازی هایی که در آینده نزدیک برای مک و اپل تی وی عرضه می شوند نیز در این کتابخانه دیده خواهند شد. بعضی از این بازی های به طور خاص برای گوشی ها طراحی شدند ولی عناوین بازی بسیار زیادی روی تبلت اجرا شده و در یک صفحه نمایش بزرگ تر، بهتر عمل می نمایند.

سیستم عامل iPadOS 13 به شما اجازه می دهد برای اولین بار کنترلرهای پلی استیشن و ایکس باکس را به آیپد متصل کنید.

ویرایش متن، درایوهای USB و به روزرسانی برنامه Files

ویژگی جدید دیگر iPadOS، ویرایش ساده تر متن ها با ژست های انگشتی است تا سریع تر متن های اشتباه را اصلاح نموده و بعضی اشتباهات را برگردانید.

اکنون، می توانید با سه انگشت سویپ به چپ کنید تا نشانگر ماوس به حالت چشمک زن دربیاید و بعد شما آن را در روی هر کلمه ای قرار دهید و هرکجا که می خواهید بکشید. باز با سه انگشت می توانید نشانگر ماوس را در مکان جدید ثابت کنید.

iPadOS از دستگاه های جانبی USB پشتیبانی می نماید. بنابراین، شما می توانید یک درایو، حافظه یا حتی هارددیسک خارجی USB را به آیپد متصل کنید. البته، در آیپدهای 2018 به این طرف که دارای درگاه USB-C هستند؛ درایوهای حافظه به طور مستقیم وصل شده ولی در آیپدهای قدیمی باید از مبدل بهره ببرید.

هنگامی که یک درایو USB را به آیپد اضافه کردید؛ می توانید با برنامه جدید Files که شباهتی به برنامه های مک دارد؛ فایل ها را جابه جا نموده، فایل ها را فشرده سازی یا بازگشایی و سریع تر با فایل ها کار کنید.

وب گردی شبیه دسکتاپ در سافاری

اپل مرورگر وب سافاری را بازسازی نموده است تا صفحات وب را همانند سافاری دسکتاپ باز و مرور کند. پیش از این، صفحات وب باید در قالب آیفون نمایش داده می شدند. اکنون، سافاری iPadOS صفحات وب را فچ (fetche) و بعد شبیه به صفحات مک رندر می نماید.

متن ها و کلیدهای کوچک به طور اتوماتیک بزرگ تر شده تا برای تماس و لمس در آیپد مناسب تر باشند.

اپل یک دانلود منیجر جدید هم به سافاری افزوده است که اجازه می دهد فایل ها به طور پیش فرض در اپلیکیشن Files دانلود و بعد به وسیله کلید جدید Downloads قابل ردگیری باشند. بهینه سازی های دیگری هم روی سافاری آیپد انجام گرفته است تا کاربران تعامل بهتر و ساده تری با بعضی وب اپلیکیشن ها مانند گوگل داکس و وردپرس داشته باشند.

iPadOS یاری می نماید آیپدها جایگزین لپ تاپ ها شوند

تغییرات iPadOS بیشتر از آن چیزهایی است که در بالا اشاره شد. به طور کلی، این ویژگی ها و تغییرات جدید باعث می شوند آیپدها بسیار کارآمدتر و مفیدتر باشند.

اکنون، افراد بیشتری می توانند امیدوار باشند بعضی از کارهای خود را با آیپد نموده و دیگر نیازی به لپ تاپ نداشته باشند. قدرت محاسباتی آیپدها به ویژه در مدل های جدید بسیار بهتر و در حد یک کامپیوتر دسکتاپ شده است تا بتوانند از پس چندوظیفه گی برآیند.

برای به روزرسانی آیپد خود به iPadOS باید وارد جهت Settings -> General -> Software Update شوید. iPadOS با دستگاه ها و مدل های زیر سازگار است:

آیپد (نسل پنجم)

آیپد (نسل ششم)

آیپد (نسل هفتم)

آیپد مینی 4

آیپد مینی (نسل پنجم)

آیپد ایر 2

آیپد ایر (نسل سوم)

آیپد پرو 9.7 اینچی

آیپد پرو 10.5 اینچی

آیپد 11 اینچی

آیپد پرو 12.9 اینچی

منبع

منبع: یک پزشک

به "نگاهی به مهم ترین ویژگی های iPadOS 13.1 که به تازگی برای آیپدها منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به مهم ترین ویژگی های iPadOS 13.1 که به تازگی برای آیپدها منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید