روانچی: تحریم ظریف توسط آمریکا مغایر حقوق و موازین بین المللی است

به گزارش وبلاگ همه خوبا، نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: تحریم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توسط آمریکا نقض فاحش اصول اساسی حقوق بین الملل و اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد است.

روانچی: تحریم ظریف توسط آمریکا مغایر حقوق و موازین بین المللی است

به گزارش وبلاگ همه خوبا، مجید تخت روانچی، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، طی نامه ای در این مورد به دبیرکل این سازمان، با اشاره به اینکه حسب اعلام مقامات دولت فعلی آمریکا، این تحریم ها به دلیل نقش و صندلی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به عنوان مسئول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، اعمال شده است، اعلام داشته که این امر به خوبی نشان می دهد که رژیم ایالات متحده از دیپلماسی که یکی از بزرگترین دستاوردها برای حفظ صلح و امنیت میان ملل به حساب می آید، بیزار است.

وی اضافه نموده است این محدودیت غیرقانونی بخشی از سیاست کلی آمریکا در زمینه اجرای تروریسم مالی علیه مردم ایران و اعمال فشار بر نمایندگان آنها است.

نماینده ایران همچنین این اقدام غیرقانونی آمریکا را نقض آشکار اصول اساسی حقوق دیپلماتیک، بویژه اصل نقض ناپذیری مصونیت مقامات عالی رتبه خارجی، از جمله مصونیت وزرای امور خارجه، به عنوان یک هنجار و قانون پذیرفته شده جهانی دانسته است.

روانچی با اشاره به محدودیت های تحمیل شده در سفر اخیر وزیر امور خارجه ایران به نیویورک برای شرکت در نشست های سازمان ملل، اعلام نموده است که اقدامات آمریکا نقض فاحش ماده 105 منشور سازمان ملل متحد، کنوانسیون مزایا و مصونیت های سازمان ملل و موافقتنامه مقر سازمان ملل بوده و همچنین هرگونه محدودیتی در انجام وظایف وزرای امور خارجه مغایر با اصول عرفی تثبیت شده مندرج در کنوانسیون وین در خصوص روابط دیپلماتیک است.

نماینده ایران به مغایرت این اقدام آمریکا با بسیاری از قطعنامه های مربوطه مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز اشاره نموده که بر تعهدات حقوقی آمریکا مبنی بر رعایت مزایا و مصونیت های هیئت های اعزامی به سازمان ملل متحد تأکید داشته و تصریح می نمایند که این تعهدات نباید مشمول محدودیت های ناشی از روابط دوجانبه کشور میزبان سازمان ملل باشد. این قطعنامه ها همچنین از آمریکا می خواهند که بلادرنگ هرگونه محدودیت اعمال شده علیه هیئت های اعزامی به سازمان ملل را برطرف کند.

وی اضافه نموده است که اقدام آمریکا علاوه بر نقض جدی اصول اساسی حقوق بین الملل، تهدیدی علیه چندجانبه گرایی بوده و روشی است برای کسانی که می خواهند به جای اتحاد، بین ملتها تفرقه ایجاد نمایند.

روانچی در نامه خود اعلام نموده است جامعه جهانی باید رفتار غیرقانونی آمریکا را محکوم کند و سازمان ملل و اعضای آن نیز با دفاع از اصول اساسی حقوق بین الملل، در مقابل این اقدام آمریکا ایستادگی نمایند.

وی همچنین خواهان ایفای نقش فعالانه دبیرکل سازمان ملل در برخورد با این روند خطرناک برای حقوق و روابط بین الملل، چندجانبه گرایی و یکپارچگی سازمان ملل شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "روانچی: تحریم ظریف توسط آمریکا مغایر حقوق و موازین بین المللی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روانچی: تحریم ظریف توسط آمریکا مغایر حقوق و موازین بین المللی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید