دستگاه نوری اندازه گیری سفتی شریان ابداع شد

به گزارش وبلاگ همه خوبا، محققان اروپایی پیروز به ابداع دستگاهی شده اند که با استفاده از نور می تواند میزان سفتی عروق را اندازه گیری کند.

دستگاه نوری اندازه گیری سفتی شریان ابداع شد

به گزارش وبلاگ همه خوبا و به نقل از مدگجت ، یک همکاری بین سازمان های تحقیقاتی مختلف اروپایی از جمله Medtronic غول فناوری پزشکی منجر به توسعه نمونه اولیه یک دستگاه برای اندازه گیری سریع و آسان سختی شریانی شد.

این یک پیشرفت مهم است، زیرا سختی شریان یکی از نشانگرهای فشار خون بالا است اما هیچ روش قابل اعتمادی برای اندازه گیری آن بدون حضور یک متخصص قلب وجود نداشت.

این دستگاه جدید که شبیه به یک سشوار است، پرتوهای لیزری کم قدرتی فراوری می نماید که با یک تراشه سیلیکونی فوتونیک مخصوص برای تشخیص حرکات بسیار ظریف پوست در بالای شریان طراحی شده است.

اپراتور برای استفاده از این دستگاه نیازی به آموزش زیاد ندارد و به سادگی می تواند آن را روی یکی از شریان های شناخته شده و نزدیک به پوست بگیرد و لیزر دستگاه را فعال کند.

سپس اسکنر حرکت پوست را نظارت و آن را به اندازه ای از سرعت موج پالس آئورت(aPWV) تبدیل می نماید که از آن می توان میزان سختی شریان را دریافت.

فراوری این دستگاه باید نسبتاً ارزان باشد و احتمالاً به زودی پس از خاتمه کامل تحقیقات، فراوری این دستگاه شروع خواهد شد.

نمونه اولیه روی 100 بیمار در بیمارستان جورج پمپیدو پاریس از جمله روی کسانی که مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی بودند، مورد آزمایش قرار گرفته است.

این دستگاه سازگاری چشمگیری با روش های موجود اندازه گیری سفتی شریانی دارد و محققان بر این باورند که در سال های آینده نسخه تجاری این محصول برای استفاده توسط پزشکان عمومی در دسترس خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دستگاه نوری اندازه گیری سفتی شریان ابداع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه نوری اندازه گیری سفتی شریان ابداع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید