جزییات و نحوه تحویل داروهای بیماران خاص در درب منزل شان

به گزارش وبلاگ همه خوبا، رییس مرکز پیوند و بیماری های وزارت بهداشت جزییات اقدام دو مرحله ای وزارت بهداشت برای تسهیل ارائه داروهای بیماران خاص را تشریح کرد.

جزییات و نحوه تحویل داروهای بیماران خاص در درب منزل شان

دکتر مهدی شادنوش در گفت وگو با خبرنگاران، گفت: در حال حاضر در مرحله صدور حواله الکترنیکی برای داروهای پیوند و داروهای بیماران خاص هستیم که در تهران به طور کامل برای داروهای پیوند اجرایی شده و در زمینه بعضی بیماری های خاص مانند ام اس و سرطان نیز در حال تکمیل است.

وی اضافه نمود: در گام اول روالِ کار به این صورت خواهد بود که بعد از تجویز نوع دارو و میزان آن از سوی پزشک، بیمار به معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی مربوطه مراجعه می نماید و اطلاعاتش در سامانه ای ثبت می گردد. سپس نزدیک ترین داروخانه به محل زندگی یا کار بیماران معین می گردد و می توانند از آن داروخانه، داروهایشان را دریافت نمایند.

شادنوش ادامه داد: حال اگر دارو یا میزان آن دچار تغییر گردد، صرفا با مراجعه بیمار به مسئول فنی داروخانه مربوطه، امکان تغییر در سامانه وجود دارد که بعد از تایید کارشناس مربوطه در دانشگاه، دستور جدید پزشک قابلیت اجرایی خواهد داشت. این اقدام به ما یاری می نماید که بدانیم در هر زمانی، در هر نقطه از کشور، چه بیمار خاصی با چه کد ملی، با چه دارو و به چه میزانی احتیاجمند دارو است و این باعث می گردد که بتوانیم وضعیت دارو را مدیریت کنیم. به ویژه در شرایطی که به سختی امکان دسترسی به این داروها وجود دارد، با این اقدام می توانیم پیش بینی های لازم برای میزان مورد احتیاجمان را داشته باشیم و داروی مورد احتیاج را تامین کنیم.

رییس مرکز پیوند و بیماری های وزارت بهداشت همچنین گفت: در عین حال با این اقدام دارو حتما به دست احتیاجمند واقعی اش می رسد. همچنین با توجه به اینکه قیمت داروهای خاص در کشور ما از کشورهای همسایه بسیار پایین تر است و بسیاری از اوقات این داروها قاچاق معکوس می شوند، با این اقدام مدیریت مناسبی در بازار این داروها اتفاق می افتد و از قاچاق آن جلوگیری می گردد.

شادنوش با بیان اینکه بعد از اینکه حواله الکترونیکی تکمیل شد و دانستیم که هر بیمار، با چه کد ملی و در چه آدرسی احتیاجمند چه میزان دارو است، گام بعدی امکان پذیر خواهد بود، گفت: در گام دوم دارو را درب منزل به بیماران تحویل می دهیم. کسانی هم که باید داروهایشان را در مراکز درمانی تزریق نمایند، آن ها را در مراکز درمانی قرار دهیم تا بیمار به آنجا مراجعه کند و کارش را انجام دهد.

رییس مرکز پیوند و بیماری های وزارت بهداشت با بیان اینکه در تهران گام اول یعنی صدور حواله الکترونیک تقریبا تا دهم شهریور ماه کامل خواهد شد و گام به گام و استان به استان در سطح کشور کار را گسترش می دهیم، اظهار کرد: فکر می کنم تا انتها سال جاری همه کشور تحت پوشش گام اول این برنامه قرار گیرد. بنابراین در گام اول داروها در داروخانه های نزدیک به محل سکونت یا کار بیماران توزیع می گردد. بیمار هم فقط یک بار برای ثبت نام اولیه باید به معاونت درمان مراجعه کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جزییات و نحوه تحویل داروهای بیماران خاص در درب منزل شان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات و نحوه تحویل داروهای بیماران خاص در درب منزل شان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید