اینستکسمنفعت میکروسکوپی دارد، اروپا در چارچوب آمریکا حرکت می نماید

به گزارش وبلاگ همه خوبا، حمیدرضا آصفی سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه در مصاحبه با خبرنگاران در مورد این سوال که آیا برنامه ساز و کار اقتصادی اعلام شده از سوی اروپا موسوم به اینستکس می تواند منافع ایران را تامین کند یا خیر گفت: اگر سازوکار اقتصادی اروپا آنگونه که اعلام شده بخواهد حرکت کند و به همان حد منتهی گردد، این چندان منافعی برای جمهوری اسلامی ایران به همراه نخواهد داشت.

اینستکسمنفعت میکروسکوپی دارد، اروپا در چارچوب آمریکا حرکت می نماید

وی گفت: البته، نه اینکه به طور کامل منفعتی نداشته باشد اما منفعت حداقلی و میکروسکوپی را برای ما به همراه دارد و باید منتظر ماند و دید که در آینده چه پیش خواهد آمد و این سازوکار چگونه اجرا خواهد نمود.

آصفی با بیان این مطلب که من چندان امیدوار به این سازوکار مالی اعلام شده از سوی اروپا نیستم، توضیح داد: به نظر من اروپایی ها به این دلیل که به تعهدات خودشان در قالب برجام متعهد نبودند در حال وقت کُشی هستند و سیاست یکی به میخ یکی به نعل را در پیش گرفتند.

سفیر اسبق ایران در فرانسه اضافه کرد: اروپا می خواهد با انجام این اقدامات از جمله اعلام سازوکار مالی و وعده های مختلف دیگر، ایران را همچنان از خود راضی نگه دارند. به نظر من، اینکه ما بخواهیم به اروپایی ها جواب رد بدهیم به مصلحت نیست.

وی با بیان اینکه ما نباید از نگاه به توانمندی ها و ظرفیت های داخلی خود غافل شویم، اظهار داشت: ما باید با توانمند سازی بیشتر ساختارهای مالی در جهت رشد و رونق مالی کشور گام های جدی برداریم.

آصفی اضافه کرد: امروز فراوری و صادرات ما صندلی مناسبی در کشور ندارد و به نظر می آید که باید اصلاحاتی در مورد بخشنامه های متعدد و موانعی که بر سر راه این دو مقوله مهم واقع شده است داشته باشیم.

سفیر اسبق ایران در امارات بیان نمود: به اعتقاد من اروپا نقش پلیس خوب یا بد را بازی نمی کند، هرچند تحت فشار آمریکا آنها مجبور به اقداماتی می شوند اما به هرحال اروپا هم به عنوان یک بازیگر بین المللی در پی تأمین حداکثر منافع خودش است.

وی در انتها اظهار داشت: اروپایی ها منافع خود را اینطور تصور کردند که بدون آنکه هزینه ای به جمهوری اسلامی ایران بپردازند، در چارچوب سیاست های آمریکا حرکت نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اینستکسمنفعت میکروسکوپی دارد، اروپا در چارچوب آمریکا حرکت می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینستکسمنفعت میکروسکوپی دارد، اروپا در چارچوب آمریکا حرکت می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید