دیدنی های شهر مبارکه Mobarakeh

به گزارش وبلاگ همه خوبا، شهرستان مبارکه شهرستانی تاریخی و با آثاری از زمان ساسانیان، نگین سبز استان اصفهان محسوب می شد لیکن امروز بخاطر وجود صنایع فولاد وسیمان وشیمایی یکی از شهرستان های بسیار مهم ، صنعتی وغبار آلود ایران در استان اصفهان محسوب میگردد. مرکز این شهرستان شهر مبارکه است.از لحاظ قدمت آثار تاریخی با توجه به کشفیات گروه باستانشناسان از غارهای تاریخی قلعه بزی که مربوط به دوران پارینه سنگی است، این شهرستان پس از شهر کاشان رتبه دوم را در استان اصفهان به خود اختصاص داده است. بیش از پانصد اثر تاریخی شامل قلعه های تاریخی، مساجد و امامزاده ها، خانه های قدیمی، برج های کبوتر، برج های نگهبانی، حمام های قدیمی، سایتهای تاریخی، کوه ها و آتشکده تاریخی، کتیبه و نقاشی های صخره ای، قبرستان های تاریخی و سنگ قبرهای قدیمی تشکیل دهنده آثار و اماکن تاریخی این شهرستان می باشد که 21 اثر آن به ثبت رسیده است.در ادامه همراه خبرنگاران باشید تا با جاهای دیدنی مبارکه بیشتر آشنا شوید.

دیدنی های شهر مبارکه Mobarakeh

بلیط هواپیما در طاهاگشت

قلعۀ نهچیر

این قلعه که در قسمت جنوب شرقی شهر قرار گرفته دارای عمارتها و دالانها و حیات های زیبا و با معماری سنتی است که در زمان شاه صفی الدین شکارگاه بوده و ستون های سنگی آن برای ساختمان حمامی آماده شده و هنوز پابرجاست.حیات میانی و حیات خلوت این بنا و اتاق های تو در تو، پستوها، دالانها، هشتی های ورودی و تمام خصوصیات این بنا از بهترین نمونه های خانه سازی مناطق مرکزی ایران است و همچنین دو بادگیر برای اتاقهای نشیمن تعبیه شده است که در خانه سازی این منطقه کمتر سابقه دارد و در سال 1376 در فهرست ثبت آثار ملی ایران قرار گرفته است.

برج کبوترآباد و قلعۀ آسیاباد

برج های کبوتر 10 قلو و 18 قلو در محله لنج زیبا شهر مربوط به اواخر دوره قاجاریه از لحاظ سبک معماری در نوع خود کم نظیر است و در سال 1386 در فهرست ثبت آثار ملی ایران قرار گرفته است.واقع در غرب مبارکه و حاشیۀ زاینده رود است که در سال 1386 در فهرست ثبت آثار ملی ایران قرار گرفته است.

غارهای تاریخی قلعه بزی

در شهر مبارکه سه غار تاریخی وجود دارد که از لحاظ باستان شناسی اهمیت بسیاری دارند. این غارها در کوه روستای حسن آباد، نزدیک قلعه بزی قرار گرفته اند. با تحقیقات بسیاری که روی غارها اجرا شده و با کشف ابزارهای سنگی، همچنین وجود استخوان های حیواناتی مانند کرگدن معین شد که طول عمر غارها بیش از چهل هزار سال است و به دوران پارینه سنگی میانی باز می شود. مجموعه غارهای بزی در آثار ملی ثبت شده اند.

حمام نو

این حمام در مرکز شهر مبارکه قرار گرفته است و به عنوان رستوران و نمایشگاه سنتی در حال استفاده است. قدمت آن نیز مربوط به دوران صفویه و در سال 1386 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

پارک ساحلی سرارود

روستای سرارود از توابع شهر مبارکه است. عبور زاینده رود از این روستا باعث به وجود آمدن روستایی سبز و خرم شده است. در حاشیه زاینده رود پارک های ساحلی متعددی ساخته شده که پارک ساحلی سرارود یکی از زیباترین پارک های ساحلی مبارکه است. چشم انداز پارک در کنار زاینده رود و وجود گل ها و درختان منظره ای زیبا را به وجود آورده است. آسیاب تاریخی دولت آباد در ورودی پارک قرار گرفته است و از دوران قاجار به جا مانده است. پارک ساحلی سرارود برای استراحت و لذت بردن از مناظر طبیعی بسیار مناسب است.

مقالات محبوب گردشگریجاهای دیدنی استانبول جاهای دیدنی اصفهان جاهای دیدنی مشهد جاهای دیدنی تبریز جاهای دیدنی کاشان

لمینت دندان کامپوزیت دندان ایمپلنت ارتودنسی

منبع: تاپ تراول

به "دیدنی های شهر مبارکه Mobarakeh" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیدنی های شهر مبارکه Mobarakeh"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید