اوصاف حضرت امیرالمومنین علی (ع) از زبان مشایخ اهل سنت

به گزارش وبلاگ همه خوبا، به گزارش خبرنگاران، بهترین آفریده خداوند ترجمه روان کتاب خیر البریه است که به تازگی از سوی مؤسّسه فرهنگی هنری موعود عصر (عج) به چاپ رسیده است. عبدالرّحیم مبارک مناقب امیرمؤمنان علی (ع) را از گوشه گوشه کتب اهل سنّت جمع آوری کرده و این کتاب را تدوین کرده است.

اوصاف حضرت امیرالمومنین علی (ع) از زبان مشایخ اهل سنت

اسماعیل شفیعی سروستانی، مدیر مؤسسه فرهنگی موعود عصر در این باره به مهر گفت: بر اهل معرفت پوشیده نیست که تولد بسیاری از آثار، خارج از اراده ما آدمیان اتفاق می افتد و از حکمت آن کاملاً بی اطلاع هستیم. مقدماتی خارج از اراده ما برای ترجمه، تدوین و نشر یکی از آثار زیبای ارائه شده پیرامون خصال و صفات حضرت مولی الموحدین علی بن ابیطالب (ع) فراهم آمد. یکی دو سال پیش به مشهد دعوت شده بودم برای شرکت در نشستی به مناسبت میلاد مبارک علی بن موسی الرضا (ع) و کتاب خیر البریه به زبان عربی به دستم رسید. وقتی این کتاب را مطالعه کردم متوجه شدم که با اثر شگفتی رو به رو هستم.

مدیر مسئول و سردبیر ماهنامه فرهنگی موعود اضافه نمود: در کتاب خیر البریه که توسط عبدالرحیم مبارک نگاشته شده، اوصاف حضرت امیرالمومنین علی (ع) از زبان مشایخ اهل سنت بیان شده است. کتاب مفصلی است که حاصل 7 سال کوشش و مجاهدت این نویسنده شریف اهل ولایت است. عبدالرحیم مبارک حاصل 7 سال کوشش خود برای شناسایی و گردآوری خصال و صفات علی (ع) که در میان بزرگان اهل سنت مندرج است را در این کتاب گرد آورده است.

اسماعیل شفیعی سروستانی سپس گفت: نکته زیبا و جالب این بود که بخت این کتاب به نحو شگفتی به ماه رجب گره خورده بود. از طرفی در مقدمه ای که ناشر عربی این کتاب نوشته است ماه رجب را به عنوان زمانی که این کتاب به زبان عربی منتشر شده اعلام می نماید. از طرفی نسخه فارسی ترجمه و تحقیق شده این کتاب هم در ماه رجب به انجام رسید.

وی اضافه نمود: عنوان بهترین آفریده خداوند را برای ترجمه این اثر انتخاب نموده ایم که ترجمه روان همان عبارت خیر البریه است. در آیه مبارکه آمده: إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحَاتِ أُولَئِکَ هُمْ خَیْرُ الْبَرِیَّةِ. این آیه مبارکه از سوره بینه بیان می نماید که پیامبر عظیم الشأن اسلام خطاب به علی (ع) فرمود: یا علی! تو و شیعیان تو در روز قیامت راضی و مرضی هستید و دشمن تو با حالت غضب و حالتی که بر گردن او غل و زنجیر واقع شده است می آید. به عبارتی رسول خدا (ص) در ترجمه و تفسیر این آیه مبارکه که در آن جا فرموده بود: أُولَئِکَ هُمْ خَیْرُ الْبَرِیَّةِ، علی (ع) و شیعیان او را به عنوان بهترین آفریده های خداوند منظور نموده است.

اسماعیل شفیعی سروستانی اضافه نمود: ترجمه و تحقیق مفصلی برای کتاب خیر البریه توسط عزیزان ما در واحد پژوهش مؤسسه فرهنگی موعود عصر رخ داد و به سرعت و به روانی کتاب به زبان فارسی برگردانده شد و در ماه رجب در حالی که مقدمات این کتاب را فراهم می کردیم نگران بودیم که شاید به 13 هم ماه رجب نرسد، اما پس از آن که تدوین و صفحه آرایی تمام شد در کوتاه ترین زمان ممکن توسط عزیزان مان در بخش آنالیز کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز گرفت که خلاف آمد عادت بود. چرا که معمولاً صدور مجوز چند روز به درازا می کشد. باقی مراحل کار نیز به سرعت صورت پذیرفت و 2 روز مانده به شب میلاد حضرت علی بن ابیطالب (ع) این کتاب با عنوان بهترین آفریده خداوند در 715 صفحه ارائه شد.

وی همچنین اظهار داشت: نکته بسیار زیبا این که این کتاب، گفتارها و فصول متعددی را شامل می گردد که به طور خاص ویژگی ها و شایستگی های علی (ع) را نشان می دهد که الطاف ویژه الهی درباره ایشان به نحو خاص محقق شده است. به عبارتی بیان الطاف الهیه ای را دارد که از آسمان غیب بر جسم و جان علی (ع) نازل شده است. همچنین در فصل هایی از این کتاب خصال متعدد علی (ع) برشمرده می گردد، شباهت هایی که ایشان به انبیا و اولیا داشته اند، همچنین اشارات متعددی درباره جهازات و مقامات این امام عالی مقام در عوالم بالا.

اسماعیل شفیعی سروستانی در انتها مطرح کرد: مهم ترین ویژگی این کتاب این است که محقق محترم برای نگارش این کتاب تنها و تنها به منابع دست اول علما و دانشمندان اهل سنت مراجعه نموده است و عجیب آن است که وقتی شخصی از شیعیان علی (ع) این اثر را می خواند در عجب می ماند که چگونه این توصیفات زیبا از اولین امام شیعیان توسط دانشمندان، علما و منابع اهل سنت بیان شده و مورد تمجید قرار گرفته است. مؤسسه فرهنگی موعود این کتاب را در این ماه عزیز به ساحت مقدس علی (ع) تقدیم و هدیه نموده است و امید می رود که به احسن وجه مقبول طبع این امام لطیف والا مقام قرار بگیرد و همه عزیزان مؤثر در خلق این اثر را مشمول توجه و نگاهی از سوی آن امام عزیز بکند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "اوصاف حضرت امیرالمومنین علی (ع) از زبان مشایخ اهل سنت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوصاف حضرت امیرالمومنین علی (ع) از زبان مشایخ اهل سنت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید